Co można zyskać w programie MDM?

0d 1 września 2015 r.  Weszła w życie nowelizacja ustawy regulującej zasady oraz tryb programu „Mieszkanie dla młodych”. Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności a także poprawę atrakcyjności programu.

 

Zmiany MDM w skrócie:

-Kto może skorzystać z programu MDM ? – Obecnie program nie jest skierowany tylko dla małżeństw, mogą skorzystać z niego również single jak i osoby samotnie wychowujące dzieci. Uległa zmianie również kwestia uzyskania kredytu przez osoby niebędące małżeństwem czyli konkubentów.

-Na co należy zwrócić uwagę ? – Jedynym ograniczeniem jest wiek. W przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego małżonka i granica wynosi 35 lat. W przypadku posiadania trójki dzieci wiek nie jest kryterium determinującym udział w programie MDM.

-Na co można przeznaczyć dopłatę? – Celem programu jest pomoc w dokonaniu zakupu pierwszego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

-Na co należy zwrócić uwagę ? – Podstawą wyliczenia kwoty dofinansowania jest powierzchnia użytkowa mieszkania. W przypadku mieszkań określona jest ona do 75m2, w przypadku  domów do 100m2, chyba, że posiadamy trójkę dzieci wtedy zwiększa się ona odpowiednio do 85 m2 i  110m2.

 

Jaka dopłata jest możliwa? :

– 10 % dla beneficjentów nie wychowujących dzieci

– 15 % dla beneficjentów wychowujących jedno dziecko

– 20% dla beneficjentów wychowujących dwoje dzieci

– 30% dla beneficjentów wychowujących co najmniej troje dzieci

Wartości te uległy znacznej zmianie. Przed nowelizacją dopłaty wynosiły 10% dla beneficjentów nie wychowujących dzieci oraz 15 % dla wszystkich pozostałych.

 

Czy warto ?

Tutaj nie można odpowiedź w sposób jednoznaczny. Wszystko zależy od czynników takich jak: miejsce zamieszkania, czas, sytuacji finansowej a także innych. Program MDM daje szanse dokonania zakupu pierwszego mieszkania z możliwością skorzystania z dopłaty lub dokonania zmiany mieszkania na nowe. Jedno jest pewne – zdecydowanie warto zainteresować się tematem oraz skorzystać z porady fachowych doradców. To nic nie kosztuje, a może w życiu zmienić bardzo dużo. Już teraz zapraszamy do obejrzenia, być może Państwa Nowego Mieszkania J

 

Pragniemy poinformować, iż wskaźnik dopłaty dla rynku pierwotnym w Katowicach w IV kwartale 2015 roku wynosi 4794,90 zł / m2.